piątek, 18 marca 2011

SXSW 2011 Best Music Video: Hollerado "Americanarama" (Greg Jardin)


Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu filmowego odbywającego się w ramach tegorocznego festiwalu/konferencji SXSW: South by Southwest w Austin (Teksas). W kategorii teledysków (Best Music Video) uznanie jury zdobył klip do utworu Americanarama kanadyjskiego zespołu Hollerado. Obraz wyreżyserowany przez Grega Jardin'a od momentu premiery cieszy się całkiem niezłą internetową sławą jako kolejne "human 8-bit video". Całość została zarejestrowana jednym ujęciem kamery nagrywającej wydarzenia w ekstremalnie zwolnionym tempie (4x wolniej). Centralne miejsce nieruchomego kadru zajmuje specjalnie skonstruowane rusztowanie, które zostało podzielone na 24 okna. Umieszczeni w nich statyści synchronicznie podnoszą w odpowiednim czasie zamalowane kartony, tworząc w ten sposób "żywy ekran", na którym "wyświetlane" są m.in. gitarowe taby, słowa piosenki, kolory lub kultowe, ośmiobitowe gry jak "Pong" czy "Space Invaders". Do tego, co dzieje się na "tablicy", została odpowiednio dopasowana "choreografia" zespołu, który znajduje się na pierwszym planie, na ziemi (poszczególne sekwencje do prób zostały rozpisane w sumie na 420 figur). W ten sposób udało się zrealizować zamierzony cel, jakim było nakręcenie taniego (low budget), kreatywnego klipu, który zawstydzi nawet tych gości z OK Go!. Z umieszczonego na Youtubie opisu klipu najbardziej podoba mi się zdanie: A guy in one of the cells also played the serial killer on season 5 of "the wire".

Podejrzewam, że niski budżet był jednym z istotniejszych kryteriów jakimi mogło kierować się jury. W dobie kryzysu żadna wytwórnia nie może się ścigać z pułapem, jaki osiągnął końcowy rachunek za Scream, a i osobliwa moda powstała ostatnimi czasy na wszystko, co "dobre i tanie" (czego wyrazem jest choćby 99 DMV).
Warto przypomnieć, że prezentowany poniżej klip jest już drugim nakręconym do tego utworu. Pierwsze podejście miało miejsce w 2008 roku, a jego efekt zobaczyć można tutaj.


Hollerado - Americanarama z albumu: "Record In A Bag"(2010)
Reżyseria: Greg Jardin
Produkcja: Radical Media
Rok: 2010

A "making of" wyglądał tak::


---
Nagroda za najlepsze tytuły (Excellence In Title Design) decyzją jury i publiczności (godna odnotowania zgodność) trafiła do czołówki filmu Dereka Cianfrance'a Blue Valentine, w której wykorzystano utwór grupy Grizzly Bear (zaprojektowali ją Jim Helton i Charles Christopher Rubino).
Na razie można je obejrzeć tylko na stronie ArtOfTheTitle

W kategorii animowanych krótkometrażówek (Animated Shorts) doceniono The Wonder Hospital, za którego reżyserię odpowiada Beomsik Shimbe Shim (z zamieszczonego w necie 3-minutowego fragmentu wynika, że może to być bardzo intrygująca, psychodeliczna produkcja).
Poniżej trailer:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz