niedziela, 6 marca 2011

SXSW 2011: teledyski (wybór)

Podczas tegorocznej edycji festiwalu/konferencji SXSW oprócz przeogromnej ilości filmów zostaną wyświetlone również teledyski. Publiczność zobaczy na dużym ekranie w sumie 23 klipy, w większości z 2010 roku. Po obejrzeniu 22 z nich (jeden był oznaczony jako film prywatny = brak dostępu) zaczynam zazdrościć tym, którzy będą się nimi napawać w kinowych salach. Poniżej znajduje się jedynie 6 prac wybranych na podstawie kilku kryteriów (m. in.: 1 - są dobre; 2 - podobają mi się; 3 - na blogu nie było o nich żadnej wzmianki, linku nawet). Taka namiastka i przedsmak, a poza tym ciekaw jestem, który klip wygra w tym roku w corocznym konkursie. Kompletna lista teledysków znajduje się na stronie festiwalu.


W Cinnamon Bone czas biegnie na wspak odmierzany miarowymi dźwiękami, wydobywającymi się z pianina-zabawki (ulubionego instrumentu Rickman), oraz oznakami przemijających pór roku. Ciekawie została zaprojektowana scenografia, gdzie każdy rekwizyt jest na swoim miejscu. Subtelny, z "nutką" magicznego realizmu.
Wideoklip wykonano wyłącznie za pomocą analogowych technik, więc aby wszystko się "zgrało", Eliza Rickman musiała m. in.śpiewać własną piosenkę 2,5 razy szybciej i to w dodatku od tyłu, co zresztą można zobaczyć na filmiku dokumentującym pracę nad tym teledyskiem (Damon Stea wyreżyserował również wideo do kolejnego singla artystki - Black Rose).Eliza Rickman - Cinnamon Bone z EP: "Gild The Lilly" (2009)
Reżyseria, zdjęcia: Damon Stea
Produkcja : Mindfruit
rok: 2010
Vimeo link


Inscenizowany dokument, w którym oglądamy równoległe historie dwojga ludzi mieszkających i pracujących na zasypanej śniegiem prowincji. Od samego początku umiejętnie budowana dramaturgia każe wyczekiwać na ten moment, kiedy ich życiowe ścieżki się skrzyżują, a podział ekranu stanie się zbędny. O tym, że szczęście zależy od wyczucia czasu (czasem).
Teledysk kręcony był w Syracuse (a nie, jak mogłoby się wydawać, na Alasce), główne role zagrali w nim Mike Powell (lokalny muzyk) i Jessica Lawrence odkryta przez twórcow w jednej z miejscowych pizzeri.Ben Harper & Relentless7 - Skin Thin
Reżyser: Daniel Stessen
Zdjęcia: Sam Gezari
2010
vimeo link


Utworowi Kids in Love towarzyszy atrakcyjnie zmontowany filmik opowiadący o grupie nastolatków, którzy urwali się ze smyczy i ruszyli w parodniową podróż po stanach. Tematyka klipu jest nośna; w końcu młodość szaleństwo, zabawa, głupota i przyspieszony kurs dojrzewania... choć wcale nie przekonał mnie do tego, że podróże kształcą. Na youtube niektóre sceny zostały przycięte/wycięte, poniżej zaś w całej okazałości (choć jakość średnia).
Właściwie w zastępstwie obrazu do No One gonna Love You Ce Loo Green'a, którego to nie znalazłem w nieocenzurowanej wersji (a tą lubię bardziej) do przeklejenia na bloga.Mayday Parade - Kids in Love z albumu "Anywhere but Here" (2009)
Reżyser: Josh Mond
Youtube Link (lepsza jakość+cenzura)
2010

Klip zawiera wprawdzie sceny przemocy, ale kiedy głównymi agresorami są maskotki to raczej nikt nie bierze tego na poważnie. Tak jak nikt nie szanuje kukiełek-policjantów. A okazuje się, że to nieugięte chłopaki, które równie dobrze potrafią zamknąć imprezę, jaki i ją rozkręcić. Problem w tym, że czasem ich ponosi... Nakręcony podczas jednej imprezy. Zabawny:

HUMANS - Bike Home
Realizacja: Peter Ricq i David PoirierPhilip Selway - By Some Miracle z albumu: "Familial"
Reżyser: David Altobelli
rok: 2010

Na koniec podsuwam wam dyskretnie ten śliski i mokry jak ręka onanisty wideoklip, pięknie zrealizowany, naładowany atrakcyjnymi obrazkami i świetnymi kolorami. Dzięki niemu widz może wyobrazić sobie np. czego "doświadczało" płótno, po którym Yves Klein malował ciałami nagich modelek;)


Warm Ghost - Open The Wormhole In Your Heart
Realizacja: John Carlucci i Brandon LaGanke
Rok: 2011
[więcej]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz