piątek, 19 marca 2010

SXSW: Najlepiej zaprojektowane filmowe napisy tytułowe 2010

SXSW, czyli South by Southwest to jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali w USA, Pierwszy odbył się w 1987 roku w Austin w stanie Teksas (gdzie jest organizowany do dziś). Festiwal to mało powiedziane - jest to swoisty moloch; targi pokazy i konferencje podzielone są tematycznie na części dotyczące: nowych technologii (m. in. internet i IT), przegląd filmowy (w zeszłym roku wyświetlono 250 filmów, z czego 54 to były premiery) i oczywiście - część muzyczną. Tegoroczny SXSW zakończy się 21 marca, a już o zaprezentowanych tam nowinkach i premierach huczy na internetowych portalach.

Ponieważ interesują mnie wideoklipy, moja uwaga zwrócona jest głównie na część filmową festiwalu. Pozytywnym zaskoczeniem była informacja o nowej kategorii w konkursie filmowym- na najlepszy projekt czołówki - Excellence in Title Design. Tak, (pewnie cieszą się panowie z New York Timesa, o których żalach pisałem uprzednio) to chyba jedyny konkurs tego typu, w którym organizatorzy postanowili uhonorować wysiłek grafików i animatorów tworzących te istotne, aczkolwiek często niedoceniane wizualne miniatury. Ciekawostka: w jury zasiadali panowie z WatchTheTitles.


A oto zwycięzca:


Naprawdę przemyślane użycie napisów, które stają się częścią filmowego kadru, (również w samym filmie:) no i dobry wybór muzyki. A poza tym to film zrobiony przez twórcę teledysków.

  • Wyróżnienie oraz nagroda publiczności - earthwork; Designer: Stan Herd
Tutaj nie mogę zamieścić przykładu, gdyż film nie ma nawet trailera jeszcze, odwołuję więc do strony tej produkcji dokumentalnej, traktującej o twórcy takich, landartowych rzeźb.

  • Nagroda specjalna jury: Enter the Void; Designer: Gaspar Noe i Tom Kam
Twórca pamiętnego, szokującego i nowatorskiego filmu Nieodwracalne wraca na duży ekran. Też wyreżyserował parę klipów muzycznych. Napisy tytułowe tej produkcji to niezła jazda, zarówno pod względem projektu jak i sposobie bombardowania nimi widza. Zresztą można sobie obejrzeć i wyrobić własne zdanie:Polecam oczywiście zajrzeć na oficjalną stronę konwencji i zapoznać się z pełną listą nominacji (znajdują się tam linki do stron projektantów). Poniżej przedstawiam tylko niektóre przykłady z tej listy, gdyż ciężko zamieścić napisy z filmów, które swoją premierę będą miały dopiero latem czy późną wiosną. Jak chociażby dokument przedstawiający sylwetkę i prace genialnego projektanta, typografa, grafika, fotografa i zarazem filmowca: Herberta Mattera.
Tytuł filmu to: The Visual Language of Herbert Matter. Tutaj znajduje się oficjalna strona produkcji, a napisy tytułowe zrobione przez Leftchannel można obejrzeć TU.

  • Aagey Se Right; Designer: Upasana Nattoji Roy/SWITCH!
( niezła robota - obejrzałem trzy razy i jeszcze mi mało:)


  • Bored to Death; Designer: Tom Barham/Curious Pictures:  • Ladybird; Designer: Christopher Harrell (muzyka: Mariee Sioux)


Film Francisa Forda Coppoli (w roli głównej: Vincent Gallo)


  • Wowie; Designer: Craig Webster

Pomysł ten nie jest nowy, jednakże na pewno do kosztownych nie należy ;)

A na SXSW wrócę jeszcze w następnej notce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz