sobota, 10 kwietnia 2010

Nowy klip The Dead Weather "Die By The Drop" (Floria Sigismondi)

Prace Florii Sigismondi mają ostatnimi czasy niezłą promocję. Głównie za sprawą zaangażowania do jej debiutanckiego filmu "The Runaways" Kirsten Steward z popularnego wśród nastoletnich cyklu "Zmierzch" (stąd artykuły na odpowiednich portalach), sesji zdjęciowych z premier obrazu oraz informacji o tym, że jego reżyserka nie miałaby nic przeciw współpracy z Lady G. Dzisiaj zaś (6IV2010) na iTunes miała miejsce oficjalna premiera długo wyczekiwanego przez fanów The Dead Weather teledysku do singla Die By The Drop, którego realizację zlecono Sigismondi. Co prawda, już 23 marca wideoklip wypłynął do sieci i został (ponoć nielegalnie) zamieszczony na portalu Metacafe, gdzie był dostępny przez kilka godzin (dla właścicieli IP ze Stanów) zanim został usunięty. To wystarczyło, aby ukazało się w Internecie (oraz stronie fanowskiej zespołu) wiele newsów typu: zobacz nowy teledysk The Death Weather! Podobna sytuacja miała miejsce z samym singlem (ale nie wnikam w szczegóły).
Wideoklip można określić jako mroczy/gotycki; dominują w nim ziemiste barwy oraz obrazy zbudowane na silnym kontraście pomiędzy czernią sylwetek a otoczeniem (a la obrazy Caspara Davida Friedricha) kojarzące się z ekspresjonistycznym kinem. Jego gotycki klimat (cmentarz?) i użyte rekwizyty (instrumenty, maski) wizualnie przypominają mi również oprawę graficzną Hellboya (komiksu). Plusem jest oczywiście charakterystyczna dla Florii praca kamery (zbliżenia, głębie ostrości czy nagłe potrząsanie kadrem). Po tym, jak w klipie prezentowani są członkowie zespołu można domyślić się czyja pozycja jest uprzywilejowana;) na czoło wysuwają się postacie grane przez White i Mosshart - reszta pełni rolę trubadurów (w wideo, nie w rzeczywistości). Jack wygląda niczym kapłan Voodoo w cylindrze i z laską zrobioną z kości (nawiązanie do Blue Orchid?), Alison ma genialny, metaliczny makijaż, kojarzący się poniekąd ze zwierciadłem, które jest kluczowym przedmiotem w tej opowieści.
Wideoklipu tego do wybitnych osiągnięć włoskiej reżyserki raczej nie zaliczam, co nie oznacza, że jest do niczego - Sigismondi jednak poniżej swojego poziomu (na szczęście) nie schodzi.
The Dead Weather "Die By The Drop" (Third Man/Warner Bros)
Reżyseria: Floria Sigismondi (Symphony 19)
Producent: Paul Laurens
DP: Giles Dunning
Opiekun proj.: Devin Sarno
[edit:] (wreszcie po niemal mięsiącu od premiery klip już nie jest blokowany w YouTube)
Koncertowa wersja utworu z 3 maja--> TU
Album Sea of Cowards ukazał się 10/11 maja 2010 roku

2 komentarze:

  1. Niby już teledysk jest zamieszczony na ich profilu Youtube, ale nie można go obejrzeć, bo coś tam :/ Gdzie mogę go znalexć?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest na itunes oraz na Myspace- link: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=104174184
    na Youtube jest blokowany dla IP z Polski...

    OdpowiedzUsuń