niedziela, 4 lipca 2010

Anthony Francisco Schepperd: "Wail To God" i "The Music Scene"


Anthony Francisco Schepperd to niezależny rysownik i animator. Mieszka i pracuje w Filadelfii. Najwięcej sławy (jak dotąd) przyniosły mu dwa wideoklipy wykonane na zlecenie Ninja Tune Records. W obu tych realizacjach sam wykonywał poszczególne etapy pracy, zaczynając od pomysłu a kończąc na edycji. Wszystkie sekwencje i sceny były rysowane klatka po klatce przy pomocy tabletu, następnie kolorowane i animowane we Flashu. Ponieważ Anthony nie stosuje prostych rozwiązań i stara się jak najwięcej nawiązywać do tradycyjnych technik animacji rysunkowej, praca nad jednym teledyskiem pochłania mu niemal pół roku życia. Ostatni jego klip dla Blockhead do utworu The Music Scene powstawał 5 miesięcy.


Blockhead The Music Scene
Rok: 2010

O jakości prezentowanych teledysków świadczy nie tyle technika wykonania, co niesamowita, psychodeliczna fabuła oraz niezwykłe, fantastyczne obrazy i wizje, których intensywność, siła wyrazu i oryginalność budzą wśród wielu odbiorców podstawowe pytanie o rodzaj środków zażywanych przez artystę. W opowieściach tych nie brak gorzkich refleksji nad szczególnego rodzaju wyobcowaniem współczesnego człowieka i zagubieniem pośród technologii, maszyn, ekranów czy norm narzuconych w ramach kontroli nad biologicznym aspektem życia (co bardziej widoczne jest w Wail To God). Bogata gama kolorów oraz karykaturalnie deformowane, nieustannie zmieniające się kształty uwydatniają emocjonalną stronę obu opowieści.


Ape School Wail to God z płyty: "Ape School"
Rok: 2009

Sposób wykonania oraz konwencja w jakiej utrzymane są oba wideoklipy przywodzą na myśl inne podobne realizacje z przeszłości, szczególnie animacje tworzone dla zespołu Pink Floyd przez Iana Emes'a czy Geralda Scarfe ( głównie te stworzone na potrzeby filmu Pink Floyd: The Wall w reżyserii Alana Parkera) oraz szalone, psychodeliczne kreskówki Vincenta Collinsa, nie wspominając już o klasyce narkotycznych iluzji, czyli kultowej Żółtej Łodzi Podwodnej z 1968 roku. Prace Anthony'ego kontynuują tą poetykę obrazowania zarazem nadając jej ożywczy charakter. Ogrom pracy i niezwykła wyobraźnia autora sprawia, że oba teledyski pojawiają się na niezliczonej ilości blogów i serwisów internetowych, do których I watch music również się przyłącza.
Z innymi pracami Anthony'ego F. Schepperda można zapoznać się na jego oficjalnej stronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz