piątek, 6 maja 2011

All India Radio - Rippled + Lucky (OH YEAH WOW)

Niemal trzy lata temu grupa pochodzących z Australii twórców, skupionych wokół projektu o nie grzeszącej skromnością nazwie - OH YEAH WOW*, zrealizowała "pisany światłem" teledysk dla lokalnego zespołu All India Band. Wideoklip do utworu Lucky szybko zyskał sporą popularność na portalu Youtube, a już szczególnie gdy pomyślnie przeszedł pierwsze etapy kwalifikacji do pierwszego Biennale Youtube Play organizowanego przez Google wspólnie z Fundacją S. Guggenheima. Uznanie klip zdobył nie tyle dzięki zastosowanej tu technice (jak mniemam- gdyż tego rodzaju "efekty" są chlebem powszednim we dzisiejszych teledyskach, reklamach, nie wspominając nawet o fotografii), a dzięki dającej się zauważyć spontaniczności, z jaką go zrealizowano oraz ogromnemu zaangażowaniu w ten czasochłonny projekt, który z założenia nie był obliczony na jakikolwiek profit (niezależnie czy mierzony walutą, czy ilością gwiazdek) poza satysfakcją.
Lucky składa się z luźno skonstruowanych światłem scenek i krótkich animacji dokonanych na obrysowanych latarkami kształtach (nawiązujących m.in. do gry Super Mario Bros). Można sobie obejrzeć:All India Radio - Lucky z albumu "A Low High" (2009)
Realizacja: OH YEAH WOW
Premiera: VIII 2009

W międzyczasie All India Radio nagrali kolejny album, a wykonanie teledysku do otwierającego go Riddle zlecono ponownie grupie OH YEAH WOW. Darcy Prendergast postanowił, aby podążyć w ślad za konceptem, na którym oparto wcześniejszą realizację, dodatkowo urozmaicając "lightwriting" poklatkową animacją. Zmieniono również sposób podejścia do wykonania tego zadania: w przeciwieństwie do niemal na bieżąco wymyślanego Lucky, tym razem zdecydowano się oprzeć na (luźnym ale zawsze) scenariuszu oraz wykonano storyboard. Surrealistyczna opowieść rozpoczyna się zatem tuż po zmroku, gdy bliżej niesprecyzowana kreatura wyłania się z kanału i rozpoczyna osobliwą podroż po opuszczonej fabryce, nieustannie zmieniając kształt i formę, aby tuż przed świtem powrócić pod wodę.
Na część poklatkową zużyto ok 3 5000 zdjęć, a rezultat (ciekawy i nad wyraz spójny, zważywszy że relaksujące, spokojne dźwięki wizualizowane są przez pulsujące kształty i rozedrgane formy) można podziwiać poniżej:All India Radio - Rippled
Album: "The Silent Surf" (2010) [Bancamp]
Reżyseria: Darcy Prendergast
Produkcja: OH YEAH WOW
Sprzęt: Canon 5D Mark II, Canon 7D, kolorowe latarki LED...
Premiera: IV 2011

*Kolektyw kreatywnych ludzi z siedzibą w Melbourne w Australii, założony przez Darcy Prendergast'a i Ash'a Nicholls'a. W ich portfolio znajdują się zarówno internetowe strony/serwisy, gry, animacje, reklamy jaki i oczywiście teledyski, m.in. zrealizowany w technice claymation Gravity dla Sam Buckingham. Wspomnieć należy o znaczącej współpracy przy klipach dla Art vs Science czy Gotye.

Więcej:
cnet.com
gizmodo
MusicVidKid

1 komentarz:

  1. "Rippled" jest błogosławieństwem po ciężkim dniu w pracy/na uczelni :)

    OdpowiedzUsuń