poniedziałek, 29 marca 2010

The Phenomenal Handclap Band "Baby" (Stephen Agnew)

Możecie zwalić winę na mnie, ale ja jestem tylko tym, co jest w każdym z was ukryte (Ch. M.)
Urodził się w 1934 roku.
Uwielbiał "Biały Album" Beatlesów.
Nagrał płytę folkową (później jeszcze dwie).
Miał wierną kompanię (byli wśród nich m. in.Charles Denton Watson - student i sportowiec oraz bibliotekarka i gospodyni domowa).
Łączyła ich muzyka, seksualno-narkotyczne orgie i drobne przestępstwa.
Ogłosił się Mesjaszem.
Został skazany na dożywocie.
Przez niektórych uznany za męczennika.
Stał się medialną ikoną.
W 2012 roku będzie mógł się po raz kolejny starać o przedterminowe zwolnienie.

Charles Manson, ogłoszony przez media i vox populi największym seryjnym mordercą wszechczasów, jest jedną z kluczowych inspiracji dla współczesnej popkultury, by wymienić: Marilyn Manson, Urodzeni Mordercy, South Park, Rob Zombie czy Guns N` Roses. Zespół Beach Boys został nawet przez niego oskarżony o plagiat. Już rok po zamordowaniu przez jego "rodzinę" rodziny Polańskiego, nakręcono o nim pierwszy film (i nie ostatni).
Wygląd nawiedzonego szamana, przykuwający uwagę wzrok z błyskiem szaleństwa, pewny, mocny głos i żadnych wyrzutów sumienna. Stał się odpowiednikiem polskiej czarnej wołgi, którą telewizja straszyła amerykanów i robi to do dziś.
A wszystko to miało miejsce w - tak rzewnie wspominanym przez wielu - czasie "dzieci kwiatów", antywojennych protestów i psychodelicznego rocka. Wielu często zapomina o mroczniejszych aspektach przełomu lat 60/70.
W teledysku Baby dla formacji The Phenomenal Handclap Band jest zawarte niemal wszystko, co składa się na współczesną recepcję tego okresu: długie włosy, szukanie bliskości z naturą, muzyka, beztroskie życie z ludźmi wielbiącymi pokój i miłość. To klimatyczne, spokojne wideo zawiera w sobie również niepokojący pierwiastek, a znajomość faktów wyżej opisanych wpływa znacząco na jego odbiór. Uważam, że obraz ten wiele by zyskał, gdyby reżyser umiejętnie dawkował "mordercze" sceny jedynie sugerując dalszy rozwój wydarzeń. Mimo to, bardzo podoba mi się jego klimat (fenomenalne kolory) i połączenie z delikatną muzyką:

The Phenomenal Handclap Band - Baby
reżyseria: Stephen Agnew
kamera: Canon 7D
rok: 2010


I żeby było jasne: wideo nie jest wprost inspirowane historią "rodziny" Mansona, po prostu po jego obejrzeniu przypomniała mi się ta historia (trochę szumu informacyjnego chyba nie zaszkodzi?).
Korzystałem/Po więcej informacji zainteresowanych odsyłam:
  • Ch. Manson:
racjonalista.pl
Najbardziej niebezpieczny człowiek
Strona "domowa"
i b. dobry artykuł: Charles Manson- ikona popkultury
  • The Phenomenal Handclap Band:
MySpace
Blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz