piątek, 7 stycznia 2011

Nicolás Méndez : Teledyski

Nicolás Méndez urodził się w Madrycie, w 1973 roku. Studiował historię sztuki, a później pracował przy różnych programach telewizyjnych. Na swoim koncie ma kilka krótkometrażowych filmów (m.in. Esconde la mano, Tareas domésticas, Tu aire sensato). Obecnie jako jedna trzecia kolektywu CANADA tworzy teledyski i reklamy (np. dla Häagen Dazs). Zauważyć można, że pewną estymą darzy on taśmę filmową 16 mm.
Często współpracuje z Juaną Jiménez, która tworzy fantastyczne zdjęcia do jego wideoklipów.

W starszych realizacjach (tworzonych dla NANUK i COMMON Films) zwracają uwagę charakterystyczne motywy, do których reżyser często powraca, np. ujęcia w zwolnionym tempie, efekty pirotechniczne (głównie kolorowe dymy), oraz nastolatki, które m. in. biegają po pustych szkolnych korytarzach i salach czy gimnastykują się w ogromnej willi (co interesujące, w ogóle nie ma w tych wideoklipach dorosłych).
Na pewnej stronie ktoś napisał o jego realizacjach, że są jak fragmenty filmów, które nigdy nie zostały nakręcone. Uważam, że jest to bardzo trafne spostrzeżenie.

Bombay El Guincho i Invisible Lights Scissor Sisters bez wątpienia są jednymi z ciekawszych teledysków minionego roku. Rozsławiły one studio z Barcelony oraz wzbudziły (przypuszczam, że nie tyko moje) zainteresowanie wcześniejszymi pracami tego reżysera. I okazało się, że kojarzyłem tylko ten klip dla Russian Red:Russian Red - They don't Believe z albumu: "I Love Your Glasses" (2008)
W tym samym miejscu za jednym zamachem nagrano drugi klip do piosenki: I'm Down


Francisco Nixon (Francisco Javier Fernández Martínez) - Nadia z płyty: "Es perfecta" (2006)
rok: 2007

Plastic d'amour - Un passé ou deux z albumu: "Nicolas" (2006)
Vimeo link

Christina Rosenvinge & Nacho Vegas - Verano Fatal z: "Verano Fatal" (2007)
rok: 2008

La Buena Vida - La mitad de nuestras vidas z abumu: "Vidania" (2006)
Flow - Siempre Alicia z albumu: "Lo Normal" (2006)


Inne:

Edwin Moses - (I'm feeling) so much better (2003)

Edwin Moses - All the way to get by (2006)

Niektóre z tych klipów w lepszej nieco jakości znaleźć można TU (Quick Time).

4 komentarze:

 1. o fajny blog! właśnie trafiłem na klip Bombay i obrazy tak mi się spodobały, że zacząłem riserczować twórcę. I zgadzam się zupełnie - klipy do Scissior Sister i El Guincho są hipnotyzujące!

  OdpowiedzUsuń
 2. A dziękuję! mam nadzieję, że notka ułatwiła poszukiwania:)

  OdpowiedzUsuń
 3. to fakt, Mendez daje radę. w dodatku cały czas się zastanawiam czy to przez jego teledyski Bombay i Invisible Light nie chcą mi wylecieć z głowy czy jednak to sprawka samych utworów :P

  a blog faktycznie fajny, będę zaglądać częściej

  OdpowiedzUsuń
 4. hmm... ja myślę, że to przez teledyski;)
  (po prostu trzeba je kilka razy obejrzeć, a potem już krótka droga do tego, aby utwór zadomowił się pod czaszką- taka moja teoria)

  OdpowiedzUsuń