piątek, 23 lipca 2010

FM Belfast "Underwear" (reż. DANIELS)


FM Belfast to formacja pochodząca z Islandii, formalnie istnieją od 2006 roku. Popularność zdobyli wydanym własnym sumptem albumem o tytule (bardzo aktualnym w dobie Facebooka) "How To Make Friends" z 2008 roku. Teledysk do "Underwear" promuje edycję albumu przygotowaną na Amerykański rynek. Wideoklip wykonany został przez Daniela Scheinert'a i Dana Kwan'a (znanych również jako DANIELS) w Los Angeles. Aby oddać styl, emocje i klimat utworu postanowili oni przedstawić w nim ludzi tańczących samotnie, czasem w samej bieliźnie, wygłupiających się. Reżyserom zależało na tym aby zagrali w klipie zwykli ludzie, a nie profesjonalni tancerze (sami również wystąpili w tym wideo), że zacytuję: "wszystko czego potrzebujesz aby nakręcić teledysk to grupa przyjaciół i 40 dolarów na ubrania ze szmateksu". Każdy poszczególny występ to właściwie coś pomiędzy tańcem a serią nieskoordynowanych ruchów i gestykulacji, które wykonywane są w zamkniętym pomieszczeniu, gwarantującym poniekąd każdemu odpowiednią dozę wolności i prywatności. Przestrzeni, w której nie trzeba udawać, grać, uwodzić itp. można po prostu odreagować (no chyba, że umieścimy tam kamerę, a nagrany performance opublikujemy w internecie jak np ta pani:).


Popisy te nie zostały ukazane w czasie rzeczywistym czy w sposób uatrakcyjniający je (jak klipy z programów typu YCD czy TZG). O mocy tego klipu świadczy jego edycja. Sceny są m. in. odtwarzane na zmianę w przyspieszonym lub zwolnionym tempie, zastosowano tu nieruchome ujęcia, deformacje obrazu, technikę stop motion, kalejdoskopu i wiele wiele innych, wliczając w to jeszcze "postarzanie obrazu" (efekt pyłu).


FM Belfast - Underwear z albumu: "How To Make Friends"
Reżyseria: DANIELS (Daniel Scheinert & Dan Kwan)
Zdjęcia: Douglas Burgdorff
wystąpili: ani raya-flores, daniel scheinert, james mackey, daniel kwan, i marilyn heidecker.
Canon 5D i 7D.
edytowane w After Effect

Wideo uwydatnia fakt, iż tak naprawdę niewielu ludzi wygląda pięknie tańcząc - bez makijażu, szykownych strojów, opracowanej i wystudiowanej choreografii, itp oraz gdy operatorowi wcale nie zależy na korzystnym kadrowaniu sylwetki. Świetnie wykonane, inteligentnie poskładane, z humorem i co najważniejsze - robi wrażenie. A sam utwór w bezbolesny sposób zadomowił się pod moją czaszką.

Poniżej "pierwotny" teledysk do "Underwear" z 2008 roku wykonany, co prawda, nieco prymitywnie (PhotoBooth & iMovie) ale co tam :


Wywiad z Daniels przeprowadzony przez Daniels
live set FM Belfast

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz