piątek, 29 października 2010

UK Music Video Awards 2010

Tegoroczna gala wręczenia nagród UK MVA odbyła się 12 X 2010 r. w Londynie. Organizatorami i pomysłodawcami tego wydarzenia są dwaj członkowie BUG (swego rodzaju filii British Film Institute), a dokładniej David Knight i Louise Stevens. Wideoklipy nagradzane są zarówno w kategoriach ogólnych (gatunek muzyczny, rodzaj klipu) jak i technicznych. Oprócz tego przyznawane są wyróżnienia za innowację, dla reklam/zwiastunów muzycznych oraz poszczególnych, zasłużonych dla branży twórców. W przeciwieństwie do praktyk MTV, organizatorzy UK MVA przyznają nagrody ludziom, którzy byli odpowiedzialni za wygląd całości lub części teledysku, nie gloryfikując przy tym samych muzyków. Jest to stosunkowo młoda impreza, tegoroczna edycja była dopiero trzecią z kolei.
W poprzednich latach w kategorii Video Of The Year nagrodzono trójwymiarowy klip do Wanderlust Björk wykonany przez Encyclopedia Pictura (2008) i Strawberry Swing grupy Coldplay zrealizowany przez kolektyw Shynola (2009). I tyle tytułem wstępu.

W tym roku imprezę poprowadził Rich Fulcher. Poniżej niektóre z wyróżnionych prac.
Najważniejszą nagrodę (Video Of The Year) otrzymał (moim zdaniem zasłużenie) klip Ok GoThis Too Shall Pass (Rube Goldberg machine version) wyreżyserowany i wykonany przez Jamesa Frosta, Synn Labs oraz sam zespół (uznany również za najlepszy rockowy wideoklip).
Best Pop Video: Plan bPrayin’ wyreżyserowany przez Daniela Wolfe; doceniono również jego stronę artystyczną (Best art Direction), za którą odpowiadał Sam Tidman. Taki POP to ja rozumiem:)

(Daniel Wolfe zgarnął również statuetkę z napisem Best Director)

Best Budget Video
to kategoria, w której statuetki przyznawane są klipom o stosunkowo niskim budżecie (to właśnie znaczy to best w nazwie). W dobie kryzysu również przemysł muzyczny musi oszczędzać. Dla reżyserów najczęściej oznacza to filmowanie znajomych, własną lub pożyczoną kamerą, choć okazuje się również, że dobrze jest zainwestować we własną kreatywność, co dobitnie obrazuje nagrodzony w pod kategorii rock / indie / alternative teledysk:

SourHibi no neiro
Reżyseria: Who-fu (Magico i Masayoshi Nakamura), Masashi Kawamura i Hal Kirkland

Best Budget (pop / dance / urban):

ExampleWatch the Sun Come up Devil’s Gun (zeitgeist remix)
Reżyser: Ben Newman
Występuje: Erin Anna Jameson

Best Urban Video i Best editing: Jay-Z feat. Swizz Beatz On To The Next One, reż.: Sam Brown; edycja: Amanda James (final cut).

The Icon Award : Hammer & Tongs.

The Innovation Award : The Johnny Cash Project (Johnny CashAin’t No Grave) reżyser: Chris Milk.

Pełna lista nagrodzonych:
PromoNews
UKMVA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz