środa, 8 grudnia 2010

Kazik "Odrzuć to" (Yach Paszkiewicz)

W klipie Odrzuć to wykorzystano m. in. fragmenty czołówki Dziennika Telewizyjnego, boguduchawinną Czubównę, prognozę pogody oraz fragmenty dawnych spotów wyborczych (a w nich starzy, dobrzy znajomi, np pan Lepper - częsty bywalec kazikowych teledysków). Kazik Staszewski sam filmował zespół i siebie niewielką kamerą przemysłową, co znacząco wpłynęło na dynamikę/atrakcyjność ujęć. Nagranie powstało późnym latem 1993 roku. Dzięki wykorzystaniu okrojonych spotów, emitowanych przed drugimi wyborami parlamentarnymi z 19 września, klip posiada nie tylko walory rozrywkowe, ale i poznawcze. Ponieważ minęło ok 17 lat od jego powstania, to nie obawiam się stwierdzić, iż współcześnie może być traktowany niemal jak obiekt muzealny ze względu na swoją wartość historyczną i dokumentacyjną... o bardzo aktualnym i uniwersalnym zresztą przesłaniu.
Na marginesie tylko dodam, że nigdy nie widziałem tego teledysku w żadnej telewizji. Dopiero dzięki youtubowemu profilowi Yacha Paszkiewicza (wzbogaconemu niedawno o odkurzone, starsze klipy - polecam zajrzeć) zapoznałem się z tym dziełem.


Ponieważ, aby urwać jak największy kawał sukna trzeba najpierw skłonić społeczeństwo do poparcia tej właściwej kandydatury, to przed wyborami zaczyna się koncert uwodzenia, przymilania się, grożenia i, oczywiście, obiecywania. Scenariusz jest ten sam, jednak jego wykonanie często wydaje się dziełem przypadku. Cóż, czasem rzecz łatwa, czasem rzecz trudna Niezmiennym punktem jest odwoływanie się do wartości i podstawowych potrzeb człowieka, a wszystko to zostaje obudowane wieloznaczną retoryką pełną symboli i patosu. Mówiąc słowami "wieszcza": gąszczem liter istoty zakrywanie. Pytanie tylko: jakie są to litery?
Oto pamiętne hasła i wspaniała typografia spotów wyborczych 1993 A. D.:
Ponadczasowe hasło. Ładnie rozmieszczone... czytelne...


Wielcy nieobecni.

Nie wiem kim jest ten pan, ale tak właśnie wyobrażam sobie obraz o tytule: Wniebowzięcie Kaszpirowskiego.

Lubię takie typograficzne kompozycje. Ta to niemal synonim, a wręcz symbol polskiej polityki: wieloznaczny, zapraszający do odczytywania na wiele sposobów...

Ja tam wolę milion.


Kiedy gremium KPNu usłyszało w piosence Big Cyca, że Makumba bardzo chciał się dostać do ich partii, postanowili przyjąć biedaczka pod swoje opiekuńcze skrzydła. I kto powie, że muzyka nie ma wpływu na polityków?

Nie rozumiem idei tych rebusów. Czyżby Konfederacja Polski Niepodległej była tak trudną do zapamiętania nazwą?

Wkład w edukację narodu? Nie zapominajmy, że jest to tylko fragment animacji. Pod koniec okazuje się, że prawidłowy wynik tego równania to 41.
Double rainbow!:Di na koniec prognoza pogody:Kazik - Odrzuć to z albumu "Spalaj się!" (1993)
Reżyseria: Yach Paszkiewicz

Jakby ktoś znalazł pełne wersje tych spotów w necie, to śmiało może linkować poniżej, bo na razie jedynym moim kompendium wiedzy jest tylko TO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz