niedziela, 29 sierpnia 2010

Yach Film 2010: Nominacje (wybór)

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Wideoklipów, zostaną przyznane wyróżnienia w 5 kategoriach: Grand Prix, Animacja, Debiut realizatorski, Innowacja i Najlepsza kreacja aktorska. W każdej z nich nominowanych zostało po 6 teledysków. Do konkursu ogółem zgłoszono 245 prac. Na oficjalnej stronie festiwalu Yach Film znajduje się pełna lista nominacji wraz z linkami. Ponieważ nie ma większego sensu wklejanie w notce ponad 20 filmików, więc do prezentacji wybrałem tylko te, które: 1) podobają mi się 2) z chęcią zamieszczę je po raz drugi gdyby zwyciężyły. Żeby było jasne: reszta nominacji również zasługuje na uwagę.Czesław Śpiewa "Krucha Blondynka" reżyseria: M. Nygaard Hemmingsen
nominowany w kategorii Innowacja

Świetne zdjęcia oraz (lekko psychodeliczny) klimat w jakim utrzymany jest ten kręcony w Poznaniu i okolicach oraz w Danii teledysk są jak najbardziej na plus. Chociaż bardziej podobał mi się klip do "W sam raz", to przyznać muszę, że oba wideoklipy "trzymają" równy poziom.
Z albumu "Pop" (2010)

Tomasz Stańko Quintet "Grand Central"; realizacja: Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski
Nominacja w kategoriach: Grand Prix i Animacja

Vimeo
Laureaci Yachów z roku poprzedniego w kategorii animacja za fenomenalny klip dla zespołu Oi Va Voi - Everytime. "Grand Central", wykonany przy pomocy włóczki, czterech latarek oraz lampy Living Color, należy do wąskiej kategorii tych realizacji, które perfekcyjnie oddają "ducha" i nastrój muzyki, której towarzyszą (szkoda, że tylko przez dwie minuty). Realizacje duetu Kijek/Adamski wymagają ogromnego nakładu pracy i czasu, ale za to są na światowym poziomie. Mamy się czym chwalić. Więcej o produkcji klipu TUTAJ.
utwór znajduje się na albumie "Dark Eyes" z 2009 roku

Bajzel "Nie Znikaj" reż. Matthew Schroeder
nominacja w kategoriach: Grand Prix i Kreacja aktorska

on Youtube
Trudno o lepszą ilustrację tekstu piosenki, gdyż "świat nie jest takim jak się wydaje, a bezpieczeństwo jest tylko złudzeniem optycznym". Inspirowane wizualnym eksperymentem Stanleya Kubrick'a, który pierwotnie miał się znaleźć w filmie Odyseja kosmiczna 2001 (2001: A Space Odyssey, 1968).
Album “Miłośnij” z 2009 roku.

Dom ProjectMelbourne” realizacja: Florian Malak ( Grand Prix)

Ciekawy, perfekcyjnie zrealizowany pomysł. Uzyskano w tym teledysku ciekawy efekt wizualny i co najważniejsze: zapada w pamięć. Więcej informacji tutaj.

DagadanaAkademia”; realizacja: Katarzyna Gondek (Innowacja)

Coś dla fetyszystów foliowych worków. Trochę na bakier z dominującym pro-ekologicznym trendem. Znacząca liczba osób traktuje nienaruszoną folię na produkcie jako gwarancję jego świeżości naturalności i co najbardziej zastanawiające: nowości.
A teledysk został opatrzony takim komentarzem:
"w foliowym świecie foliowi ludzie żyją wśród foliowych drzew jedząc foliowe owoce rosnące w promieniach foliowego słońca". Zdjęcia do klipu odbyły się w Poznaniu i Warszawie. Do realizacji zużyto 2 kilometry foli...

CezikTe Ostatnie Niedziele”: wykonanie i reżyseria: Cezary”Cezik”Nowak
(kategoria: Kreacja aktorska)

Pan Cezik sprofanował i zbezcześcił cudowną, ponadczasową pieśń dwudziestolecia międzywojennego, określaną tangiem samobójców, wykonywaną przez Mieczysława Fogga. Zrobił to jednak w tak pozytywny i kreatywny sposób, że nie zostaje nic innego jak wybaczyć mu ten proceder i cieszyć uszy oraz oczy 10-oma muzycznymi wersjami utworu To Ostatnia Niedziela w jednym wideoklipie. Duży plus dla jury tegorocznych Yachów za nominowanie tej realizacji.

FOX Feat. M. Bunio.S Belly of the Beast”; realizacja: Mateusz Pleskacz i Jacek Nastał
( Animacja)


Jak komuś mało:
Ramona Ray "Lubię Cię"; reż.:Tomasz Siatkowski (Innowacja)
Habakuk "Niesforni Jesteście" realizacja: Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk (Animacja, Debiut Realizatorski)

Nominowani w równoległym festiwalu wideoklipów dla dzieci Mały Jaś - Tutaj
Laureatów 19. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film poznamy 12 września 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz