niedziela, 5 lutego 2012

Live fast, Die young - Bad Girls do it well...


Kiedy widzę jak pani Arulpragasam ostentacyjnie piłuje paznokcie siedząc na drzwiach pędzącego na dwóch kołach BMW, to nietrudno mi uwierzyć, że ona doskonale wie o czym śpiewa.

Ale od początku...
Trzeciego lutego na kanale Youtbe portalu Noisey został opublikowany nowy teledysk M.I.A. - Bad Girls. Utwór, pochodzący z opublikowanego w 2010 mikstejpa "Vicki Leekx", został oszlifowany przez producenta Danjo i zwiastuje nowy album artystki, który ma się ukazać w bieżącym roku. Reżyserem wideoklipu jest Romain Gavras, powracający po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej (głównie) pracą nad pełnometrażowym debiutem (Notre Jour Viendra), do tworzenia music videos (poprzednim był kontrowersyjny Born Free, zresztą również zrealizowany dla M.I.A.). Przyznaję, że nieco obawiałem się tej premiery, bo "duże" nazwiska budzą zwykle współmierne oczekiwania i co za tym idzie, niepewność czy dane dzieło im sprosta. Cóż, obawy okazały się niepotrzebne. Bad Girls to jeden z ciekawszych (kozackich) klipów, jakie objawiły się ostatnimi czasy. Fantastyczny produkt, wnoszący powiew świeżości i egzotyki do zatęchłych, duszących się we własnym sosie popkulturowych klisz współczesnych, komercyjnych teledysków. O ich monotonii i przewidywalności świadczy choćby nowa Madonna eksplorująca wyjałowioną do reszty tematykę (choć na czasie - SuperBowl), zresztą można by tak długo wymieniać...

Bad Girls nakręcony został na przedmieściach marokańskiego miasta Warzazat (Ouarzazte) w plenerach do złudzenia przypominających rejony Bliskiego Wschodu ( np. Arabii Saudyjskiej), co jak sądzę, wcale nie jest przypadkowe. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę świetne sportretowanie zyskującego w ostatnich latach na tamtych terenach sporą popularność "sportu" nazywanego terminem hajwalah lub tafheet. W skrócie: młodzi Arabowie organizują spontaniczne wyścigi/ driftingi na pustynnych drogach, w trakcie których popisują się brawurowymi trickami. Wyżywają się głównie na własnych, często luksusowych autach. Z braku szerokiej palety zakazanych przez religię rozrywek jest to chyba jedyna okazja, aby poczuć trochę adrenaliny. Wyczyny te zostały rozsławione dzięki wgrywanym m. in. na Youtube amatorskich filmikach uwieczniających nielegalne "zloty" i popisy wyczyniane na ruchliwych ulicach miast.

Zabawy te są równie widowiskowe, co niebezpieczne zarówno dla kierowców - amatorów, co dla niefrasobliwej publiczności - można się o tym zresztą naocznie przekonać oglądając filmiki zamieszczone pod tym artykułem.
W kontekście wideoklipu ważny wydaje się jeszcze jeden aspekt: ta rozrywka jest wyłącznie domeną mężczyzn. Na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Arabii Saudyjskiej zarówno obyczaj jak i prawo zabrania kobietom posiadania i prowadzenia samochodu, zaś te, które zostały przyłapane na na tym procederze zwykle trafiają do aresztu. Podobny los spotkał m. in. Manal-al-Sharif, która została sfilmowana przez siostrę podczas jazdy i umieściła ten filmik w internecie. Z inicjatywy Manal powstał później ruch Woman2Drive, który do dziś walczy o zniesienie tego prawa. Większym wyzwaniem wydaje się jednak mozolna walka z uprzedzeniami i zakorzenionymi stereotypami, której rychłego końca na razie nie widać, chociaż zdarzają się chlubne wyjątki (np ta pani ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich) czy przesłanki świadczące o poprawie (niedawne ułaskawienie przez saudyjskiego króla kobiety, skazanej za jazdę na chłostę, a poza tym dążenia feministek zdają się mieć sojusznika w osobie księżniczki Ameerah al-Taweel). Biorąc podane fakty pod uwagę zarówno w kontekście tekstu utworu, jak i dołączonych obrazków, sugerujących, że to właśnie kobiety prowadzą samochody (mężczyźni są widownią) wydaje się, ze teledysk do Bad Girls jest nie tyle swoistym hommage dla widowiskowej, arabskiej rozrywki, co rzuconym wyzwaniem, a może nawet formą prowokacji.
M.I.A. - Bad Girls
Reżyser: Romain Gavras
Zdjęcia: André Chemetoff
Producent: Mourad Belkeddar
Produkcja: Iconoclast.Tv
Premiera: 3 II 2012 (via Noisey)
[Vimeo Link]

[Edit:]

W marcu (wreszcie) otrzymaliśmy zapowiadany dokument przedstawiający pracę na planie teledysku M.I.A. - Bad Girls. Wideo poniżej, a od siebie dodam tylko, że to jeden z lepszych BTS- ów jakie dane mi było oglądać. Enjoy:"Bad Girls – official behind the scenes"
Reżyser: Karim Boukercha
Edycja: Clement Chabault
Produkcja: Iconcoclast
Rok: 2012

2 komentarze:

  1. Bardzo ładny kawałek tekstu. A posiadasz opinię o debiucie fabularnym Gavrasa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hmm, film dobrze zrealizowany od strony technicznej, obaj panowie są bardzo wiarygodni w swych rolach, są "momenty". Jak na debiut to przyzwoita robota, tylko wydaje się, że ciężko Gavrasowi pozbyć się nawyków z pracy nad klipami. Pomija niektóre szczegóły, nie doprowadza wątków do końca (ruda dziewczynka, która im towarzyszy przez moment nagle niewiadomogdzie znika), itp. W temacie też nie powiedział niczego odkrywczego. Wydaje mi się,że osiem minut "Born Free" daje bardziej do myślenia niż ponad godzinny film... można obejrzeć no ale na razie teledyski cenię bardziej .

      Usuń