Filmy z dźwiękiem czyli pre-historia teledysku cz. 2
Oprócz ScreeenSongs czy SpooneyMelodies za pierwsze (prehistoryczne) formy współczesnych teledysków można uznać tzw. PromotionalClips, powszechnie znane jako soundies. Nagrywano je specjalnie na potrzeby wynalazku, który można by określić mianem wizualnych szaf grających, czyli Panoram Visual Jukebox. Produkowane były one od 1939 roku przez MilllsNovelty Company Of Chicago, w stanie Illinois. Nazywano je również w skrócie Jukebox czy Machine Music. Urządzenia te ustawiane były w klubach, barach i restauracjach, gdzie służyły ku uciesze bywalców tych miejsc.
Soundies - krótkie, najczęściej trzyminutowe miniatury pokazywały zwykle zespół podczas występu, tzw. Movie-setbandstand. Głównie były to jazzowe big-bandy, lecz również prezentowano w nich liryczne, sentymentalne piosenki, klasykę oraz pieśni patriotyczne. Oprócz nich zobaczyć można było popisy komediantów i występy taneczne. Filmy te utrwalane były na 16mm taśmie jako lustrzane odbicia (mirror reverse), gdyż tylko wtedy mogły być prawidłowo wyświetlone na ekranie Panoramy. Mechanizm takiej szafy wykorzystywał do projekcji filmów serię zwierciadeł. Jak wygląda odrestaurowana, działająca Panorama Millsa (także od środka) można zobaczyć tu.
Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, repertuar panoram został znacznie powiększony o popularne pieśni patriotyczne.
Popularność tych urządzeń skończyła się szybko, bo już w latach 1940. Można przypuszczać, że przyczynił się do tego rozwój telewizji oraz popularna nowa wersja szaf grających i wyświetlających (także w kolorze), tzw. Color-sonic. Do dziś zachowała się duża ilość filmów wyświetlanych w Panoramach, wiele z nich jest dostępnych np. na YouTube, istnieje także poświęcona im strona internetowa (ciągle w budowie), a inne soundies można znaleźć w tym archiwum.
A to przykładowy teledysk, I can't GiveYouAntything But Love:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz