niedziela, 23 grudnia 2012

Zwycięskie klipy Plus Camerimage i BIFF 2012 | nominacje do Grammy 2013 | etc

ŻródłoZ ogromnym poślizgiem publikuję tu teledysk, który podczas ostatniej odsłony festiwalu Plus Camerimage 2012 w Bydgoszczy zgarnął główną nagrodę w konkursie wideoklipów. A zatem poniżej audiowizualne dziecko owocnej współpracy między NINJA a fotografem Rogerem Ballenem sfotografowane przez Melle van Essen (a ja się bałem, że jury znowu wybierze wideo z przesłaniem;p)


Die Antwoord - I Fink U Freeky

Za Najlepsze zdjęcia w wideoklipie statuetkę otrzymał Matthew J. Lloyd, autor obrazów do wideoklipu Flying Lotus - Until The Quiet Comes, który wyreżyserował Kahil Joseph.


Lista wszystkich nominowanych w tym roku teledysków tutaj

 * * *

Podczas odbywającego się pod koniec października Festiwalu Filmowego w Bergen (w skrócie: BIFF) tradycyjnie już wybrane teledyski z Danii, Norwegii i Szwecji walczyły o zaszczytny tytuł Skandinavias beste musikkvideoer, który w tym roku otrzymał wyreżyserowany przez Kristoffera Borgli wideoklip Todd Terje - Inspector Norse


Najlepsze zdjęcia w wideoklipie:  
Mattias Montero za teledysk Saint Lou Lou - Maybe You (reż. Phillipe Tempelman)
Wszystkie nominowane wideoklipy można obejrzeć pod tym linkiem. Warto.

 * * *

 Tegoroczne nominacje do nagród Grammy w kategorii wideoklipów musiały ucieszyć Romaina Gavras'a, który odnalazł się na tej liście dwukrotnie. Trudno będzie uwierzyć jeśli statuetka przejdzie mu koło nosa. W kategorii "Long Music Video" najciekawszy wydaje się być dokument Big Easy Express, choć jeśli statuetka przyznana zostanie paniom Spalding i Sanz to się nie obrażę (takie gdybanie).

Best Short Music Video (najlepszy teledysk):
Best Long Music Video (dokumenty muzyczne, zapisy koncertów, DVD z teledyskami itp) :
Kompletna lista wszystkich nominacji na oficjalnej stronie GRAMMY Awards

 * * *

Konkursów na oficjalne wideoklipy w sieci mnóstwo. Tradycyjnie prym wiedzie portal Genero. W tym roku konkurs na teledysk do piosenki  zespołu The Milk wygrali nasi, a konkretnie ukrywająca się pod nickiem omgitsme Julia Rogowska i Magda Załęcka. Zwycięski klip poniżej to również dowód na to, że rodzime lokacje mogą być całkiem egzotyczne i ciekawe  ...dla ludzi z Wielkiej Brytanii:a wywiad z twórcami klipu na tej stronie do poczytania

* * *

PSY z miliardem (wyświetleń na Youtube). Gangnam Style to pierwsze wideo, któremu udało się osiągnąć magiczny miliard na liczniku (i tym samym stać się najpopularniejszym klipem w historii tego serwisu). I to w stosunkowo krótkim czasie. Chyba nikt się nie spodziewał, że wideo rodem z Korei Południowej zdobędzie dominującą pozycję na tym, bądź co bądź, zorientowanym na anglojęzyczny rynek portalu. Wiele się ukazuje artykułów z tej okazji, jednak zamiast o teledysku traktują one głównie o jego zarobkach. Dla mnie popularność klipu i towarzyszący mu szum medialny to (m. in.) koronny argument przeciw wytwórniom/zrzeszeniom producentów blokującym wyświetlanie teledysków w niektórych krajach. Nigdzie w przypadku Gangnam Style nie widziałem komentarzy typu : I can't watch this wideo in my country (nie liczę oczywiście Chin).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz