sobota, 27 lutego 2010

Symphonies - filmowa typografia w wideoklipie

Poprzedni post był pretekstem do przedstawienia wideoklipu, w którym wykorzystano wizualne/graficzne nawiązania do filmowych czołówek. Mam na myśli teledysk do utworu Symphonies Dan'a Black'a. Zrealizowany w 2009 roku przez formację Chic & Artistic klip jest prawdziwą ucztą nawiązań do charakterystycznych filmów ostatnich 70 lat. Pomimo "skakania" pomiędzy konwencjami i stylami kinowych gatunków, udało się twórcom zachować fabularną ciągłość. Trochę mi to przypomina zabieg, na jaki zdecydował się Oliver Stone w Urodzonych Mordercach, tworząc wręcz "teledyskowy" film poskładany z wielu gatunków kina i telewizji.

Dan Black mieszka we Francji, wcześniej był członkiem grupy The Servant - dopóki ta się nie rozpadła w 2007 roku. Później udzielał się gościnnie na płytach formacji Planet Funk. Album Un, który ponoć nagrał w piwnicy swego mieszkania, jest jego solowym debiutem. Symphonies to utwór otwierający ten album. Obecnie artysta szykuje się do trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych.

Chic & Artistic to duet, który tworzą Corinne Bance i Axel d'Harcourt. Panowie zajmują się szeroko pojętymi działaniami graficzno - filmowymi (od projektowania stron i serwisów internetowych, po tworzenie klipów i wizualizacji). Efekty ich pracy można obejrzeć na stronie formacji. Ciekawostką jest, iż Chic & Artistic współpracowali z Blackiem jeszcze gdy ten udzielał się w The Servant. Panowie stworzyli (oprócz Symphonies) jeszcze dwa klipy do singli z jego ostatniej płyty, oraz zadbali o wizualną stronę tego wydawnictwa (grafika, zdjęcia, itp). A na stronie TheArtOfTheTitle ciekawy wywiad wywiad z artystami dotyczący prac nad teledyskiem.
A oto wideo:A TU wideo z planu.

Dzięki tamu klipowi Dan Black został zauważony w Stanach: o jego teledyskach pisano na blogach m. in. Timberlake'a czy Kanye Westa (gdzie zachwycano się stosunkowo niskim kosztem produkcji dzieła), a panowie Bance i d'Harcout wkleili Kid'a Cudi do wideoklipu Symphonies - tak powstała wersja druga (moim zdaniem niepotrzebnie).

A... i byłbym zapomniał: jeśli komuś utwór ten wydaje się z jakiś powodów znajomy, to pewnie dlatego, iż wykorzystano w nim sampla z utworu Umbrella wykonywanego przez nijaką Rihannę. Drugim motywem na którym został zbudowany podkład muzyczny, to dźwięki z filmu Johna Carpentera - Starman. Muzykę do tego obrazu skomponował Jack Nitzsche.
Trailer tego osobliwego filmu poniżej (Ech... sentymenty...)Należało by jeszcze wspomnieć o wcześniejszym dziele Blacka, czyli o HYPNTZ, który powstał z wymieszania tematu ze Starman, Umbrella Jay-z i Rihanny oaz Hipnotize Notorious BIG. Utwór ten jest pierwowzorem Symphonies, podobnie jak to wideo:)


A oto inna realizacja Chic & Artistic do utworu Alone:A następny bonus to kolejna typograficzna zabawa: Justice i klip DVNO, w którym tekst piosenki został przerobiony na czołówki udające loga koncernów telewizyjnych, wyreżyserowany przez So-Me, Yorgo Tloupas i Machine Molle. Wideo pochodzi z 2008 roku:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz