poniedziałek, 17 maja 2010

Emika

Emika to debiutująca w barwach wytwórni Ninja Tune artystka, której muzykę "znawcy" określają terminem dubstep. Pochodzi z Anglii, a obecnie mieszka i tworzy w Berlinie zafascynowana tamtejszą sceną alternatywną. Na razie na swym koncie ma dwa single oraz współpracę z duetem MyMy (nagrywała wokale - próbkę można znaleźć TU). Wśród wielu muzycznych inspiracji Emika wymienia m. in. Pan Sonic, Beyonce i Chopina. Na razie nie ma konkretnych informacji kiedy (i czy w ogóle) ukaże się jej debiutancka płyta. Poniżej dwa (czyli jak dotychczas wszystkie) utwory, od których nie mogę się do jakiegoś czasu uwolnić.


Na początek Drop the Other, pochodzący z pierwszego, wydanego 18 stycznia 2010 roku singla. Muzycznie kojarzy mi się z niektórymi dokonaniami Pati Young. Wideo dość eklektyczne i ascetyczne w formie, którego autorem jest Mox Morka:

Obraz do Double Edge to występ artystki sfilmowany kamerą internetową i dodane przez Mox'a animacje oraz zdjęcia miejsca zwanego Teufelsberg (diabelska góra), gdzie zostały nagrane dźwięki i wokale do utworu. Jest to sztuczne wzgórze o wys. ok. 115 m, które zostało wzniesione przez aliantów z gruzów pozostałych po II wojnie światowej. Znajdujące się na szczycie charakterystyczne kopuły to pozostałości po dawnej stacji amerykańskich radarów służących do obserwacji NRD. Teren ten od dawna jest opuszczony i zamienia się w ruinę. Na razie służy jako miejsce do wypoczynku i spotkań miejscowej młodzieży. Podobno panuje tam specyficzny/inspirujący klimat.
Zdjęcia nakręcone w Teufelsberg znajdują się również w wideoklipie do remixu utworu Emiki, zrobionego przez Pitch'a (wideo również jest autorstwa Mox'a).
Emika na MySpace i Facebook'u
Bonus---> wywiad z Emiką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz