poniedziałek, 7 czerwca 2010

Jak wystąpić w programie, którego już nie ma na antenie? "Buddy Holly" (reż. Spike Lee)

Utwór "Buddy Holly" pochodzi z wydanego w 1994 roku singla, promującego debiutancką płytę grupy Weezer o tytule The Blue Album. Teledysk wyreżyserował Spike Lee. Na wideoklip składają się sceny wycięte z nadawanego w latach 70-tych i 80-tych w USA sitcomu "Happy Days" zmontowane (zmiksowane) z występem zespołu nagranym w studiu filmowym Charliego Chaplina w Hollywood. Fabuła serialu "Happy Days" przedstawiała idealistyczną wizję życia u schyłku lat 50-tych w niewielkim miasteczku w Ameryce (w teledysku pojawia się "karta tytułowa" programu, a w czołówce wymieniony jest jego twórca: Garry Marshall. TUTAJ można zapoznać się z przykładową czołówką programu. W nagraniu klipu wziął udział Al Molinaro, aktor, który w "Happy Days" grał Ala Delvecchio, właściciela baru Arnold's (tu zagrał ponownie tą postać). Inni aktorzy jak np. Ron Howard, Henry Winkler, Anson Williams czy Pat Morita pojawiają się w scenach pochodzących z oryginalnych taśm ( m. in. z odcinka 53: "They Call It Potsie Love"). Wideo to stało się jednym z murowanych hitów w MTV na przełomie 1994/95 roku. Przyznano mu 4 statuetki MTV Music Video Awards, a Microsoft dołączył je do płyt instalacyjnych systemu Windows '95 (jako high quality Mpeg 320x240 - tak na marginesie;).
Piosenka ma wpadającą w ucho melodię, charakterystyczny riff, a świetnie wykonany i odwołujący się do nostalgicznych wspomnień odbiorców klip wyśmienicie spełnił swoją promocyjną rolę. Przyznać muszę, że teledysk do dzisiejszego dnia nie zestarzał się ani trochę, dalej zachwyca wykonaniem i podoba się nawet tym, którzy nigdy nie oglądali serialu "Happy Days".


Wezeer Buddy Holly z płyty: The Blue Album
Reż. Spike Lee
Rok: 1994

Odwołania do historii popkultury w przypadku tego utworu nie kończą się wyłącznie na teledysku. W tekście wymienione zostały dwie ciekawe postacie, że zacytuję fragment:

oh wee ooh, I look just like Buddy Holly
Oh-oh, and you're Mary Tyler Moore
(pełny tekst)

Opiewany Buddy Holly był amerykańskim piosenkarzem i gitarzystą, współpracował z grupą Buddy Holly And The Crickets. Naprawdę nazywał się Charles Hardin Holley. Nie bał się eksperymentować z brzmieniem czy instrumentarium, przez co wywarł duży wpływ na muzykę rockową, stając się poniekąd wzorem dla Hendrix'a. Zginął w wieku 23 lat w katastrofie lotniczej w 1959 roku (w 1971 roku Don McLean napisał piosenkę American Pie inspirowaną tym tragicznym wydarzeniem). Buddy Holly wyglądał tak:Mary Tyler Moore, aktorka urodzona w 1936, znana głównie z niezliczonej ilości ról zagranych w niezliczonej ilości telewizyjnych sitcomów (telewizyjną karierę zaczynała w wieku 17 lat).
Najbardziej znana z serialu The Mary Tyler Moore Show wyświetlanym w latach 70-tych na kanale CBS. Był to pierwszy program w ówczesnej telewizji, w którym centralną postacią była niezamężna, niezależna, pracująca kobieta około trzydziestki (i nie wdowa). Poniżej parę zdjęć (ostatnie pochodzi ze wspomnianego show).

No i oczywiście ten utwór (ściślej: jego remix) został wykorzystany jako podkład muzyczny słynnego filmiku z tańczącymi fretkami:)
To była krótka historia o tym jak z przeciętnej lirycznie piosenki zrobić multipopkulturowy produkt wzbudzający sympatię u jak najszerszej liczby odbiorców.

A wspominany wyżej epizod "Happy Days" jest w całości dostępny na jutubie, kto chce niech uderza w ten link. (można porównać oryginał z teledyskiem, lub zobaczyć serialową wersję piosenki Put Your Head on My Shoulder)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz